Usnesení 6. mezinárodního summitu
Usnesení 6. mezinárodního summitu
Vážení kolegové na 6. summitu v Dortmundu byla přijata následující rezoluce. Je to výsledek celé řady předchozích jednání, předchozích rezoluci (poslední jsem posílal) a určitého kompromisu. Součásti měly být i definice vědeckého parku a inkubátoru. Nebyly přijaty.
Proti definici vědeckého parku, který používá IASP, nebylo prakticky námitek. Nepodařilo se však schválit definici podnikatelského inkubátoru, který někdo vidi jako budovu, někdo jako proces. Mně je spíše bližší proces, to však nevyhovuje např. Kazachstánu a tedy i těm, kteří zde mají své aktivity. Ještě jedna informace. Možná si vzpomenete, ze jsme podpořili projekt NBIA pro Světovou banku. Do konečného výběru se dostala NBIA, SPICE (? – není právní subjekt) a Asociace vědeckých parků a inkubátorů Brazílie. Brazilci to vyhráli. Já jsem v září mluvil s jejich prezidentem v Quebecku, kde jsem mu vysvětlil, proč jsme podpořili NBIA (o nich jsme nevěděli). Slíbil mi, že v případe výhry budou uvažovat, že by využili našich zkušeností. Je to však pouze slib ústní a možná pouze zdvořilostní, protože se známe řadu let. To je v kostce vše. Komárek
Usnesení 6. mezinárodního summitu sdružení podnikatelských líhní a vědecko-technologických parků Dortmund, Německo, 16.–18. listopadu 2002
Globalizace je klíčovou otázkou dnešních ekonomik a společností. Sdružení podnikatelských líhní a vědec-ko-technologických parků si po dobu své existence – více než 15 let – formálně i neformálně vzájemně vyměňují informace a zkušenosti a spolupracují při hledání potenciálu pro společné aktivity a projekty. Tato spolupráce napomohla při vývoji nástrojů používaných v podnikatelských líhních, při vývoji know-how a při přenosu znalostí, stejně jako při mezinárodní podnikatelské spolupráci (v malém a středním mě-řítku), a bude se pro oboustranný přínos pro zúčastněné země dále rozšiřovat a prohlubovat.
Asociace zastoupené na summitu se usnesly na následující rezoluci pro další podporu společného základu podnikatelských líhní a odvětví podpory inovací na celém světě. Podnikatelské líhně a vědecko-technologické parky — dále pouze „BI a STP“ (z angl. „Business Incubators and Science/Technology Parks“) — fungují ve velkém počtu zemí na celém světě, v mnoha z nich již po více než dvacet let. Zkuše-nosti nashromážděné těmito sdruženími a podniky poskytují základ pro další rozvoj tohoto nástroje podpo-ry ekonomického a sociálního vývoje a pomáhají při nových projektech.
BI a STP vznikají pro podporu místního a regionálního ekonomického rozvoje, kterého dosahují propago-váním podnikání, podporou inovací a přenosu technologií, podporou zakládání nových firem a rozvojem malých a středních podniků. Na základě tohoto všeobecného popisu účelu BI a STP se účastníci summitu usnesli na následujících prohlášeních:
A. BI a STP jsou již na celém světě uznávané nástroje podpory regionálního ekonomického rozvoje pro-střednictvím podpory podnikání a rozvoje podnikání, a to v širokém spektru různých prostředí. Vý-znamnou sílou BI i STP je jejich přizpůsobivost různým situacím, zdrojům, účelům a úkolům.
B. Základními povinnými součástmi „podnikatelské líhně“ jsou (1) propagace podnikání a podpora při plánování založení podniku, (2) poradenství při rozvoji podniku, školení a podpora, (3) sítě poskytující přístup k speciálnímu podnikatelskému poradenství, technologické komercializaci a finančním zdrojům pro podnikatele, (4) fyzické zařízení (nájemní budovy, kancelářské místnosti, výrobní či laboratorní prostory, v dostatečné pružnosti podle požadavků klienta). Toto prohlášení není míněno tak, že „podni-katelské líhně bez fyzického zařízení jsou nižší úrovně než ty, které toto zařízení mají“. Toto prohlášení má za účel pouze jasné pochopení konceptu.
C. Místní a regionální prostředí BI a STP se významně liší (např. národní či regionální ekonomická situace, politické prostředí, výzkumný a vývojový potenciál, krátkodobé i střednědobé cíle apod.). Při úvahách o konkrétní cílech, způsobech práce i hodnotících kritériích by se proto vždy měly zvážit i specifické situ-ace a lokality. Účastníci summitu popsali základní součásti BI i STP a dohodli se, že budou spolupracovat, aby zajistili a rozvíjeli provozy BI a STP, a aby šířili zkušenosti a poskytovali podporu novým projektům. Následující hlavní úkoly a aktivity budou nejdůležitější pro bezprostřední budoucnost:
1. Je třeba rozšířit a kvalitativně rozvíjet informační databázi BI a STP, a to na národní i mezinárodní úrovni. K tomu má sloužit vytvoření a správa celosvětové databáze, která by měla dokumentovat proces dosahování „cíle dobrého přehledu“ ( „big picture goal“, viz rezoluce a dohody ze San José, z Toronta a z dřívějších summitů). Sdružení již učinila kroky směrem k vytvoření snadnějšího přístupu k těmto údajům — například prostřednictvím SPICA Directory Online — tím, že propojí stávající informační databáze a vytvoří prostředí pro nové informace. Další vývoj, který vychází z podpory ze strany sdruže-ní, povede k vytvoření stále efektivnějšího přístupu k údajům o BI a STP a jejich sdruženích na celém světě.
2. Vývoj společně schválených definic podmínek používaných v podnicích BI a STP je základem expanze sítě podnikatelské podpory a posilování veřejného chápání těchto aktivit a rozšiřování podpůrné sítě.
3. Nadále je nutné zvyšovat úroveň chápání BI a STP a procesů a nástrojů podnikatelských líhní a podpo-ry inovací. Sdružení si budou nadále vyměňovat informace a zkušenosti, budou vzájemně spolupraco-vat a vzájemně se podporovat a budou zlepšovat povědomí a veřejné chápání podnikatelských líhní.
4. Rozmanitost typů BI a STP je pro jejich úspěch rozhodující. BI a STP nepotřebují standardizaci. Di-ferenciace představuje obohacení, je nutným rysem a je třeba ji nadále podporovat. Sdružení zvýší své aktivity v oblasti informování podpůrných organizací i veřejnosti o základech podnikatelských líhní a aktivitách podpory inovací, o místních i regionálních potřebách a možnostech, aby se stávající centra dále rozvíjela v souladu s potřebami vývoje, a aby bylo možné formulovat jednotlivá programová pro-hlášení, která budou tvořit základ práce BI a STP a hodnotící kritérium jejich úspěchu.
5. BI a STP potřebují stále zlepšovat kvalitu svých služeb a musí poskytované služby přizpůsobovat po-třebám svých klientských firem. Asociace budou spolupracovat při podpoře a rozvoji stávajících BI a STP a budou poskytovat nástroje pro zlepšení jejich služeb a pro zlepšení kvality těchto služeb.
6. Sdružení budou spolupracovat při hledání pomoci při vývoji vhodných sad srovnávacích nástrojů („benchmarks“), které se liší v závislosti na různých typech BI a STP a jejich prostředí a zároveň odrá-žejí aspekty národní kultury. Tyto nástroje jsou nutné pro analýzu a zlepšování výkonu center a mohou se lišit podle zeměpisných (politických) oblastí či podle jednotlivých zemí, nebo podle různých typů BI a STP. Je třeba také vzít v úvahu, že ne všechny aspekty fungování BI a STP je možné vyjádřit kvanti-tativně. Proto je nutné vyvinout nástroje, které pomohou porovnávat i tyto aspekty.
7. Pro zlepšování kvality a rozvoj škály služeb BI a STP jsou lepší „sady nástrojů“ („toolboxes“) než srovnávací nástroje („benchmarks“). Takovéto „sady nástrojů“ by obsahovaly popisy nástrojů úspěšně používaných při rozvoji BI a STP, stejně jako konkrétní příklady center, kde byly příslušné nástroje vy-užity, a podmínek, za nichž je možné daný nástroj úspěšné použít.
8. Certifikace či akreditace BI a STP může být v principu užitečným prostředkem, jak pomoci zajistit či zlepšit kvalitu práce BI a STP, ale má také svá rizika. Sdružení budou spolupracovat při vyhodnocování kladů a záporů certifikace a při vývoji vhodných kritérií a procedur.
9. Pro úspěch BI a STP je nutná interakce mezi místní úrovní a místními znalostmi, které zastupují národ-ní sdružení, a globální úrovní a celosvětovou koordinací, kterou zastupují a poskytují mezinárodní sdru-žení. Dohody o spolupráci mezi sdruženími BI a STP vznikají neustále a budou i nadále posilovány, aby vytvořily základnu pro mezinárodní spolupráci jednotlivých podniků. Nehledě na všechny nevy-hnutelné rozdíly mezi koncepty a způsoby práce BI a STP v různých zemích existuje dostatečně velký společný základ, aby se mohly jednotlivé případy učit jeden od druhého. Sdružení proto budou i nadále posilovat mezinárodní spolupráci, jak je doložena ve „Světových summitech“, stejně jako v jiných for-málních i neformálních sítích.
10. Je důležité, aby byly stávající informace a zkušenosti z rozvoje BI a STP zpřístupněny všem stranám, které o ně budou mít zájem. Všechna sdružení budou podporovat iniciativy přijaté mezinárodními in-stitucemi za účelem podpory rozvoje podnikání a podnikatelských líhní nebo za účelem implementace takových nástrojů v nových regionech či zemích. Své zkušenosti a své sítě nabízejí sdružení pro podpo-ru mezinárodních institucí a projektů a stejně tak očekávají podporu ze strany národních i mezinárod-ních institucí při rozvoji a posilování výměny a spolupráce mezi sdruženími.
Dortmund, 18. listopadu 2002
6. mezinárodní summit podnikatelských líhní a vědecko-technologických parků
Dortmund, 16.–18. listopadu 2002
Poděkování
Účastníci summitu podtrhují význam dalšího rozvoje znalostí o regionálním ekonomickém rozvo-ji, podpoře inovací a mechanismech podnikatelských líhní. Posilování mezinárodní spolupráce mezi sdruženími, stejně jako mezi jednotlivými vědecko-technologickými parky či podnikatel-skými líhněmi, pomůže malým firmám, které podporují inovaci, při jejich úsilí dostat se na nové trhy. Národní a mezinárodní sdružení, například Mezinárodní sdružení vědeckých parků (Interna-tional Association of Science Parks, IASP), již prostřednictvím své celosvětové sítě prokázala účinnost a možnosti takové spolupráce.
Účastníci summitu vyjadřují svůj dík Národnímu sdružení podnikatelských líhní (National Busi-ness Incubation Association, NBIA), které se chopilo iniciativy a zorganizovalo pět předchozích summitů, i sdružení Arbeitsgemeinschaft Deutscher Technologie- und Gründerzentren (ADT) a Expertní skupině vědeckých parků a inovačních středisek (Science Park and Innovation Centre Expert Group, SPICE) za to, že uspořádala první evropský summit. Výsledky tohoto setkání bu-dou šířeny prostřednictvím sítí všech zúčastněných sdružení, což povzbudí všechna sdružení, aby se k této spolupráci připojila a ujala se organizace příštích summitů.