CzechAccelerator – cesta českých podnikatelů do Silicon Valley
Před časem (31.8.2010) jsme Vás, v příspěvku ing. Jiřího Herinka, informovali o tom, že Agentura CzechInvest nabízí v rámci programu CzechAccelerator (www.czechaccelerator.cz) možnost zasídlení českým firmám v Silicon Valley na 3 měsíce v Plug and Play Tech Centeru. Nyní Vám přinášíme poznatky ing. Martina Dittricha, který v minulých dnech toto centrum navštívil.
Co je Silicon Valley?
Název, který poprvé použil Don Hoefler v roce 1971 v časopisu Electronic News, poukazoval na vysokou koncentraci polovodičového průmyslu v sanfranciském zálivu mezi Menlo Parkem a San Jose. V dnešní době zde působí tisíce technologických společností zaměstnávajících nad 380,000 odborníků, což ze Silicon Valley dělá největší technologické centrum USA. Především zde ale během posledních padesáti let vznikl unikátní podnikatelský ekosystém, který pomohl na svět mnoho inovativním a průkopnickým myšlenkám, které určují a řídí technologický pokrok současnosti.
Agentura CzechInvest nabízí v rámci programu CzechAccelerator (www.czechaccelerator.cz)možnost pro české firmy zasídlení v Silicon Valley na 3 měsíce v Plug and Play Tech Center (www.plugandplaytechcenter.com). Plug and Play Tech Center s hlavním sídlem v Sunnyvale je technologický akcelerátor, který úspěšně spojuje potřeby začínajících firem a nabízí jim pomocnou ruku. Komunita více než 300 start-upů z celého světa má přístup ke kvalifikovaným konzultantům z oblasti práva, účetnictví, daní, lidských zdrojů apod., více než 100 fondům rizikového kapitálu (od svého založení v roce 2006 centrum pomohlo získat svým klientům přes půl miliardy dolarů), významným společnostem (Google, Microsoft, Cisco, PayPal, Qualcomm aj.), doménových expertům a četným networkingovým akcím. Centrum spolupracuje s místními i mezinárodními univerzitami a je domovem akceleračních programů několika států.
Společnosti působící v Plug and Play mají jedinečnou možnost porozumět vnitřním mechanismům Silicon Valley a několikanásobně tak zvýšit šanci na úspěch na světovém technologickém poli. Samotná budova Plug and Play je starší kancelářskou budovou, dříve sídlem velké nadnárodní společnosti, nyní v privátním vlastnictví. Plug and Play Centrum pořádá akce, na kterých mají společnosti možnost se prezentovat před odborným publikem, anebo získat zajímavé informace o aktuálních technologických trendech. V pojetí našeho chápání se jedná o jakousi podobu podnikatelského inkubátoru. Sami však centrum označují ne jako inkubátor, ale jako akcelerátor firem. Z podstaty tohoto slova firmy neinkubují, nýbrž akcelerují jejich růst.
Samotný program CzechAccelerator je implementován na tento unikátní ekosystém, ze kterého již vznikla celá řada dnešních velice úspěšných firem. Nabízí tak českým firmám získat potřebné kontakty prostřednictvím svého stálého zastoupení a kanceláře CzechInvestu pro zádadní pobřeží USA, které sídlí právě v budově Plug and Play Centra.
V rámci programu mají firmy hrazeny náklady na pronájem stolu, židle, internetu a kancelářského zázemí. Vedlejší výdaje jako jsou letenky, ubytování v místě, půjčení auta, stravné a další výlohy spojené s pobytem si hradí firmy samy. Reálné náklady se tak za 3 měsíční pobyt pohybují na úrovni zhruba 4 tis. USD/měsíc/člověk.
Od spuštění CzechAcceleratoru v dubnu 2010 se programu zúčastnily čtyři společnosti. Všechny firmy hodnotí působení v Silicon Valley velmi pozitivně – oceňováno je především prostředí Silicon Valley, umístění a služby Plug and Play Tech Center a také asistence CzechInvestu jak při přípravě na pobyt, tak během pobytu samotného.
Společnost Cognitive Security vznikla v roce 2009 v Praze jako joint-venture katedry kybernetiky ČVUT a společnosti Certicon, a.s. Tato vysoce specializovaná firma vyvíjí pokročilé technologie umělé inteligence pro budování budoucí generace technologií pro ochranu počítačových sítí. Během pobytu se zástupcům společnosti podařilo zfinalizovat obchodní model prodeje a servisu a momentálně jednají s několika významnými strategickými partnery.
Společnost BoldBrick vznikla v roce 2008 v Praze. Se svým prvním produktem Mossquito 2009 se profiluje jako klíčový hráč na trhu vývojových nástrojů pro platformu Microsoft SharePoint. Společnost se během pobytu v Silicon Valley zúčastnila několika odborných konferencích a komunitních akcích, kde produkt sklidil velký zájem. Dále navázala přímé partnerství s jedním distribučním partnerem a proběhla jednání s dalšími partnery jako např. s Microsoft Canada a regionálními pobočkami Microsoft v USA.
Společnost Imagemetry vznikla v roce 2008. Sídlí v Technologickém a inovačním centru ČVUT a zabývá výzkumem a vývojem pokročilých metod digitálního zpracování obrazu a počítačového vidění pro průmyslové, zdravotnické, bankovní a jiné aplikace. Během působení získala důležité kontakty pro jednodušší vstup na americký trh a prezentovala před dvanácti předními fondy rizikového kapitálu.
Společnost E&S Software se od roku 2005 zabývá prodejem a implementací e-mailových řešení IceWarp a od roku 2006 vyvíjí vlastního emailového klienta eM Client, který plně nahrazuje MS Outlook a dále ho rozšiřuje o Instant Messaging, napojení na sociální sítě, VOIP atd. Během svého pobytu založil E&S Software pobočku eM Client Inc., která se stará o prodej, marketing a další podporu e-mailového klienta eM Client na americkém trhu. Dále společnost podepsala strategickou smlouvu se společností Mirapoint, dostala se do uzavřeného programu společnosti Skype, začala vyjednávat se společností Best Buy o dodání eM Client krabicové verze do všech obchodů v USA, vyjednávání o a dodání technologie do společnosti Oracle se posunulo do fáze testování produktu a v neposlední řadě uvedla novou verzi eM Client 2.7 na DEMO10, prestižní akci v Silicon Valley, na níž nadějné firmy představují své produkty.
Do CzechAcceleratoru přijely začátkem října tři nové společnosti – OnTheRoad, Kertak Nanotechnology a Dinasys.
Dále od září působí v Plug and Play po dobu tří měsíců student oboru Otevřená informatika z katedry kybernetiky ČVUT, který se od zaměstnanců učí tajemství fungování technologického akcelerátoru, absolvoval tzv. Entrepreneurship University v rámci Plug and Play a momentálně absolvuje dvouměsíční stáž u místního start-upu Micello zabývající se mobilními technologiemi.
Agentura CzechInvest pevně věří, že vybrané společnosti z nedávno uzavřené 3. výzvy budou sklízet podobné úspěchy jako absolventi těch předchozích a že byla započata dlouhodobá tradice dobývání Silicon Valley českými podnikavci.
Z krátké návštěvy Plug and Play Centra si odnáším pozitivní dojem a firmám, které hodlají se svým produktem vstoupit na americký resp. globální trh, mohu tuto příležitost jen doporučit. Před vstupem však je vzhledem k vedlejším nákladům opravdu bobře zvážit, zda je čas strávený v Silicon Valley efektivně, a zda je na tento krok firma, ale i její reprezentanti dostatečně připraveni.
Ing. Martin Dittrich
Kontaktní osoba:
Lenka Kucerova
Director of West Coast Operations
CzechInvest
440 N Wolfe Rd., Sunnyvale, CA, 94085
E-mail: lenka.kucerova@czechinvest.org