Projekt InterRegional Synergy for Innovation (IRSI) a spolupráce ČR a PL
Projekt InterRegional Synergy for Innovation (IRSI) a spolupráce ČR a PL
Společnost Vědecko-technologický park Ostrava, a.s. (dále jen VTPO) podala projekt s názvem IRSI (InterRegional Synergy for Innovation) do programu Central Europe priorita 1 (usnadňování inovací ve střední Evropě) oblast 1 (zlepšování rámcových podmínek pro inovace). Cílem je umožnit rozvoj firem mimo národní hranice, prohloubit spolupráci mezi partnerskými parky a inkubátory, podpořit vznik start-up a spin-off firem. VTPO je lead partnerem celého projektu, tzn. že garantuje celou administrativní a přípravnou fázi projektu. Samotné zpracování projektu bylo projednáno se všemi partnery na schůzce ve VTPO. Partneři projektu jsou vědeckotechnické parky ze Slovenska, Polska, České Republiky a Itálie.
Novým projektem, který vzniknul v letošním roce a který se začne realizovat počátkem roku příštího je projekt IRSI. Vědecko-technologický park Ostrava spolu s partnery projektu:
– Technologické Inovační Centrum Zlín,
– IT STEEL Třinec,
– Science and Technology Park Euro-Centrum Katowice,
– Krakow Technology Park Ltd.,
– Park Naukowo -Technologiczny – Technopark Gliwice,
– Vědecko-technologický park Žilina,
– Centro Estero per l Internazionalizzazione – CEIPIEMONTE S.c.p.a. – Agency for Investsments, Export and Tourism, Turín
chce vybudovat mezinárodní společenství parků a podnikatelských inkubátorů s cílem podporovat rozvoj, mobilitu a vznik inovačních firem (spin-off, start-up) v rámci Evropy. Analýza podmínek, které musí firmy splňovat pro inkubaci ve VTP, povede k všeobecnému konsensu vstupních kritérií podporovaných firem mezi partnery a k odstranění překážek v rozvoji inovativního podnikání. K odbourání byrokratických překážek rozvoje domácích firem mimo naše území jistě přispějí i semináře pořádané na téma, co všechno je třeba k založení firmy v partnerských zemích: legislativní úprava, proces a postup založení firmy.
Zejména pro vznikající firmy a nové projekty bude zajímavé vybudování sítě Business Angels. Business angel je individuální investor využívající vlastní kapitál na financování perspektivních malých a středních podniků s výrazným růstovým potenciálem s cílem zhodnocení vložených prostředků. Na rozdíl od venture kapitálových fondů přináší angel do firmy i určité know how v podobě odborných znalostí, orientaci v daném oboru, popř. kontaktů na strategické partnery. Investiční vstup je omezen na předem stanovené období, na jehož konci investor realizuje odprodej svého podílu. Jelikož se v případě business angels jedná o individuální investory, kteří investují do individuálních projektů, budou vědecko-technologické parky a podnikatelské inkubátory plnit funkci zprostředkovatelů a iniciátorů setkání, kde se střetne poptávka s nabídkou, tedy investoři s firmami.
Převažujícím oborem v partnerských institucích je IT sektor. Z tohoto důvodu se budou konat akce zaměřené na tuto oblast: např. pokračování konference Ruby on Rails, internetový marketing, 3D modeling atd.) a dále na oblast Energie (energetické úspory). Firmy tak budou mít možnost najít nové obchodní i projektové partnery a šanci prezentovat se mimo Českou republiku.
Hlavním cílem projektu je vytvoření přeshraniční sítě technologických parků a podnikatelských inkubátorů s cílem tuto spolupráci zintenzivnit a institucionalizovat v rámci několika dílčích platforem vzájemné spolupráce a usnadnit tak rozvoj inovativních, zejména malých a středních firem
Platformy spolupráce:
– Využití expanzivních tendencí národních inovativních firem k posílení a povzbuzení inovačního podnikání ve všech partnerských regionech
o analýza podmínek zasídlení a fungování firem u partnerů,
o memorandum o spolupráci v oblasti volného pohybu firem v rámci partnerů,
o implementace podmínek u všech partnerů
Podpora vzniku inovačních firem :
– vytvoření Business Angels Network (BAN)
o zmapování legislativního, ekonomického a sociálního pozadí
o identifikace a selekce inovativních nápadů tvorba seznamu potenciálních business angels
o osobní schůzky a workshopy s potenciálními business angels
o tvorba databáze BA
o Prezentace inovativních myšlenek BA a zajištění soutěže
– legislativní podmínky podnikání v partnerských zemích (workshops)
– workshop: inkubace školských společností – best internatilonal practice
– Vývojové trendy v oblastech převažujících ve VTP, PI
o Workshop – 3D modeling – budoucnost ve třetí dimensi
o Tvorba prototypů
o Internetová identita firmy
o Internet marketing
o energetická efektivita – tvorba sítě společností zabývající se touto problematikou, clustry, tržní strategie
V současné době je stav projektu ve fázi podané žádosti o dotaci do programu Central Europe, Priorita 1 (Facilitating Innovation across Central Europe), oblast 1 (Enhancing Framework Conditions for Innovation). Věříme, že dotace bude schválena a projekt se tak bude moci realizovat. Jeho počátek je plánovaný na 1. čtvrtletí 2011.
2. Spolupráce ČR a PL
Vzhledem k tomu, že v partnerských zemích (kromě Slovenska) působí obdobné účelové sdružení jako je Společnost vědeckotechnických parků ČR (dále jen „SVTP ČR“), bylo poslání SVTP ČR a jednotlivé aktivity sdružení prezentovány na jednáních vedených zástupci VTPO. Zejména z polské strany byl projeven reálný zájem o další spolupráci na národní úrovni se SVTP ČR. Konkrétní schůzka je plánována na měsíc říjen s cílem dohody na rámcové smlouvě o mezinárodní spolupráci. Členem projektu IRSI je současně prezident polské SVTP a současně generální ředitel Science and Technology Park Euro-Centrum Katowice pan Roman Trzaskalik, který o deklarovanou dohodu má zájem, stejně tak byla tato vůle projevena prezidentem SVTP ČR panem Doc. Ing. Pavel Švejda, CSc., FEng.