TC Hradec Králové – nabídka MIC vysokoškolským studentům.
Společnost Microsoft si velice dobře uvědomuje význam mladé generace pro budoucnost České republiky. Proto se snažíme u těch nejmladších probudit zájem o informační technologie a poskytnout příležitost jak si prohlubovat logické myšlení a uvažování zábavnou formou. U starších naopak pomáháme budovat jejich znalostní bázi a podporujeme připravenost mladé generace na přechod do průmyslu. Oblast podpory se tak dá rozdělit do 4 oblastí: základní školství, střední školství, vyšší a vysoké školství a čerstvě vzniklé soukromé společnosti a čerství zaměstnanci.
Základním školám a jejich žákům jsou určeny jak nástroje na podporu výuky jako takové, tak i nástroje zaměřené přímo na vývoj aplikací. Jedním z nástrojů pro školy je Live@EDU, které zdarma umožňuje velice zefektivnit a zlevnit proces výuky. Skvělým prostředkem jak odhalit malé vývojáře je například Kodu či SmallBasic. Ty pokrokovější školy mohou pro své žáky zdarma objednat program Microsoft DreamSpark (www.DreamSpark.cz, www.DreamSpark.com, www.FaceBook.com/DreamSparkcz), kde kromě Kodu a SmallBasicu získají i mnoho dalších nástrojů, které mohou později.
Pro střední školy by již zapojení do DreamSpark mělo být standardem, tak aby studenti mohli své zájmy svobodně rozvíjet. Pokud škola využívá ISIC či Live@EDU nemusí o přístup pro studenty explicitně žádat. Některé pokročilejší, na IT zaměřené střední školy (průmyslovky i gymnázia) mohou využít i pokročilejšího programu MSDN Academic Alliance (www.MSDNAA.cz), díky kterému budou mít studenti těchto škol zdarma přístup k profesionálním nástrojům používaným v průmyslu. MSDN AA od léta 2010 také nově obsahuje také některé kancelářské nástroje na řízení projektů a návrh systémů.
Pro končící studenty středních škol a studenty vysokých škol pořádáme každoročně od roku 2003 celosvětovou technologickou soutěž Imagine Cup (www.ImagineCup.cz, www.ImagineCup.com, , www.FaceBook.com/ImagineCupcz). Soutěž je idealní příležitostí jak si vyzkoušet kvalitu svého projektu před porotou z praxe a zároveň zkusit prorazit na reálný trh se svým řešením s pomocí silného partnera, jakým Microsoft je. Další možností jak uspokojit studenty, kteří chtějí trochu víc než jen vychodit školu a jsou nadanější než ti ostatní, je Microsoft Student Partner program. Představu co jsou tito studenti schopni tvořit si uděláte na www.NetStudent.cz, kde najdete jejich odborné články.
Od Vánoc 2010 mohou studenti všech oborů vysokých škol sdružených v alianci eduID.cz, což jsou až na výjimky všechny v České republice, využít své školní účty i pro přístup do DreamSpark. Dnes již většina vyšších odborných škol a kateder vysokých škol specializovaných na IT využívá MSDN Academic Alliance. Mnoho vysokých škol, ale i středních, využívá také programu Microsoft IT Academy, jehož součástí může být i MSDN AA, a rozšiřuje tak podporu svých studentů i o například kancelářské aplikace.
Pro přístup k aktuálním informacím byl v loňském roce spuštěn Akademický zpravodaj, jehož elektronickou formu si můžete objednat na stránkách www.Microsoft.cz nebo se podívat na www.FaceBook.com/MicrosoftAkademickyZpravodaj. Vyučující mohou pro přípravu kurzů využít velice rozsáhlé databáze podkladů pro výuku v rámci Faculty Connection. Členství je zdarma a je určené především pro vyučující vysokých škol.
Poslední oblastí, která se částečně ještě týká školství jsou soukromé společnosti založené studenty a nebo čerstvými absolventy. V České republice mohou tyto firmy najít podporu přede vším ve dvou Microsoft Inovačních Centrech v Brně a Hradci Králové (www.MSIC.cz) a zde bych vyzdvihl především program MIC akcelerátor (www.MICAkcelerator.cz). Pro všechny firmy zabývající se vývojem je k dispozici program Microsoft BizSpark, který poskytuje podporu po dobu 3 let.
Pokud se student se vidí spíše v roli zaměstnance, je možné aby si vybral téma pro svou bakalářskou, diplomovou či závěrečnou práci v rámci programu Microsoft Student To Business na stránkách www.S2Bp.cz.